Butikowe Stare Miasto w Budvie
Odległość: 3,3 km
Budva (z greckiego „boutos” = oregano) ma 2500 lat, co czyni ją jedną z najstarszych osad na wybrzeżu Adriatyku. To pomnik architektury starożytności wpisany na listę UNESCO.
Fortyfikacje powstały za panowania Republiki Weneckiej po 1422 r. Od 1990 r miasto doświadczyło 8 trzęsień ziemi, największego w 1979 r. Na Stare Miasto prowadzi sześć bram, ale tylko dwie są autentyczne: Terra Ferita i Pizzana.
Większość atrakcji zlokalizowana jest wokół głównego placu – Trg Starogradskih Crkva.
Jest tam kilka kościołów, które warto odwiedzić. Najpopularniejsze to: kościół św. Iwana i jego imponująca dzwonnica, kościół Świętej Trójcy w stylu bizantyjskim i kościół św. Sabby Uświęconego.
Nad morzem znajduje się Cytadela zwana także Twierdzą Mariacką. Pierwsza wzmianka o cytadeli w Budvie pochodzi z 1425 roku. Cytadela była konsekwentnie rozbudowywana i ulepszana przez różne imperia, które rządziły Budvą. Największą częścią cytadeli jest skrzydło koszar, zbudowane przez Austro-Węgry w 1836 r. Wewnątrz cytadeli znajdziemy małą bibliotekę (poszukajcie polskich akcentów) i jeszcze mniejsze muzeum żaglowców. W cytadeli nie ma wiele do zobaczenia, ale jest to dobre miejsce, aby podziwiać widoki na miasto i wyspę Sveti Nikola (wyspa Hawajska).
Symbolem miasta jest brązowa statua „Baletnicy”. Rzeźba autorstwa Gradimira Aleksica, jest podobno inspirowana dziewczyną, która czekała na powrót swojego ukochanego, który był żeglarzem. Marynarz nigdy nie wrócił i dziewczyna w tym miejscu umarła. Statuę znajdziemy przy skałach w drodze od starówki do plaży Mogren.
Jak dotrzeć na Stare Miasto Budvy?
Zdecydowanie polecamy spacer wzdłuż Budwańskiej Riwiery. Trasa do murów Starego Miasta to ok. 3,3 km (ok. 45 min) – najpierw drogą w Bečići obok hoteli, potem przez specjalny tunel dla pieszych obok luksusowego kompleksu hotelu Dukley i w końcu deptakiem wzdłuż plaży, mijając liczne kawiarnie i bary oraz małą marinę.
Można oczywiście podjechać również autem, ale w wysokim sezonie o miejsce postojowe może nie być łatwo – niestety w najbliższej okolicy Starego Miasta brakuje parkingów.