Cetinje_monastery

Cetynia – niegdyś stolica, dziś ciche miasteczko

Data dodania

Miasto jest malutkie – liczy ok. 14 tys. mieszkańców. Przejście z jednego końca starówki na drugi zajmuje nie więcej niż 20 min., a obejście wszystkich najważniejszych obiektów  ok. 1,5 godz.

Przyjmuje się, że nazwa miasta pochodzi od prasłowiańskiego słowa „kaito” oznaczającego „zalesiony obszar”, gdyż jeszcze w XV w. teren współczesnego miasta porastał bór iglasty.

Odległość: 32 km

Monaster Narodzenia Matki Bożej 

Cetinjski manastir to miejsce ważne dla czarnogórskiej religijności. Pierwszy klasztor wzniósł Iwan I Crnojević tam, gdzie dziś stoi cerkiew na Ćipurze. Monaster został zniszczony w czasie wojny Ligi Świętej z Turkami. Od tego czasu całość była jeszcze kilka razy niszczona i odbudowywana. Ostatnie prace rekonstrukcyjne przeprowadzono w 1927 r.

Klasztor należy do Serbskiego Kościoła Prawosławnego, ale pretensje do budowli rości sobie też niekanoniczny Czarnogórski Kościół Prawosławny. Obecnie żyje tu kilkunastu mnichów. Wewnątrz przechowuje się wiele cennych przedmiotów, jak np.relikwie Piotra I Petrowić-Niegosza czy czaszkę Kara Mahmuda Pashy, który splądrował monaster w 1784 r., ale poległ dwanaście lat później w bitwie o Krusi.

Previous slide
Next slide

Cerkiew na Ćipurze

Dvorska Crkva to jedna z najważniejszych świątyń w całym kraju, gdyż historia tego miejsca sięga jeszcze XV w. To właśnie tu wznosił się klasztor zbudowany przez Iwana I Crnojevića (dziś również miejsce jego pochówku) oraz pierwsza bałkańska drukarnia przygotowująca książki w cyrylicy.

Dziś po tamtych zabytkach pozostały jedynie widoczne gdzieniegdzie ruiny. Tak zwana cerkiew na Ćipurze to dawna świątynia dworska wzniesiona z polecenia Mikołaja I. Dwa kamienne sarkofagi kryją ciała króla Mikołaja i jego żony Mileny, których szczątki  sprowadzono tu w roku 1989.

W bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi znajduje się również dawna siedziba władyki Czarnogóry Piotra II, tzw. Bilardówka. Nazwa pochodzi od pierwszego w kraju pomieszczenia do gry w bilard, które biskup kazał tu wybudować. Według pierwotnego założenia siedziba miała przypominać średniowieczne dwory obronne. Dziś mieści się tu muzeum poświęcone Piotrowi II.

Mauzoleum biskupa Daniły Petrovica

Orlov Krš to miejsce pochówku władyki i jednocześnie punkt widokowy na całą Cetynię. Wejście na niewysokie wzgórze zajmuje ok. 15 min. od cerkwi na Ćipurze.

Sam władca miał nieoceniony wkład w rozwój nowoczesnego narodu czarnogórskiego. Swoimi śmiałymi reformami wydatnie ograniczył prawo zemsty i zorganizował nowoczesną armię. Toczył też krwawe wojny z Turcją i tzw. poturczeńcami, czyli czarnogórskimi muzułmanami. Ostatecznie udało mu się uwolnić państwo od konieczności płacenia Turcji haraczu. Pochowano go w klasztorze Stanjevići, ale w 1896 r. szczątki przeniesiono na górę Orlov Krš.

Zarezerwuj pobyt

Szukaj

Zameldowanie:

Wymeldowanie

[string_chosen_admin_search_type]

Liczba miejsc noclegowych:

Dorośli:

Dziecko:

 

 

Szukanie..

×
Zakwaterowanie 1

Zakwaterowanie 2

Zakwaterowanie 3

Zakwaterowanie 4

Zakwaterowanie 5

Wprowadź dane

Kupon

Jeśli posiadasz kod kuponu, wprowadź go w polu poniżej i kliknij Aktywuj.

 

 

Ładowanie podsumowania...

 

Zaakceptuj nasze zasady dotyczące tej rezerwacji