Lovćen, czyli „Czarna Góra”
Odległość: 54 km
Park Narodowy Lovćen położony jest w skalistym regionie Alp Dynarskich i zajmuje powierzchnię 6 220 akrów. To jedno z najbardziej różnorodnych biologicznie miejsc w Czarnogórze. Mówi się, że rośnie tu ponad 2000 gatunków roślin, a żyje ponad
85 gatunków motyli i ponad 200 gatunków ptaków.
Lovćen oznacza „Czarną Górę”, od której Czarnogóra wzięła swoją nazwę i jest najwyższym szczytem w kraju (1749 m).
Ze szczytu roztacza się nieprzerwany, 360-stopniowy widok na Czarnogórę – od Zatoki Kotorskiej na płn.-zach. po Alpy Albańskie na wsch. i góry Durmitor na płn.
Cały region jest uważany za święty. Jak mówią wersety słynnej pieśni „Lovćen jest naszym świętym ołtarzem”. Lovćen jest symbolem Czarnogóry i nadaje jej tożsamość narodową.
W Parku Narodowym Lovćen znajduje się kilka dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Do najpopularniejszych należą Wilczy Szlak i Babina Glava, Ivanova Korita do Krstac i Kuk Loop (zwykle z Ivanova Korita).
Mauzoleum Petara II Petrovića Njegoša
Odległość: 50 km
Mauzoleum słynnego poety-księcia Petara II, położone na szczycie Jezerski Vrh (1657 m n.p.m.), jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Parku Narodowym Lovćen. Jest to również najwyższe mauzoleum na świecie, gdzie do wejścia prowadzi 461 schodów, oraz najwyżej położone mauzoleum w Europie. Z punktu widokowego za mauzoleum przy dobrej widoczności można podziwiać prawie 80% kraju – Jezioro Szkoderkie, Zatokę Kotorską, a w oddali Durmitor i Góry Przeklęte.
Mauzoleum stoi na miejscu niewielkiej cerkwi, którą wybudowano na życzenie samego Njegoša. Cerkiew podczas I wojny światowej uległa zniszczeniu, a w latach 70-tych XX w. zastąpiono ją obecną budowlą (prace trwały 23 lata). Wewnątrz gmachu znajduje się pomnik władcy, wykonany z granitu i ważący ok. 28 ton. Nad nim złoci się sklepienie wykonane z 18 kg tego szlachetnego kruszcu. Szczątki Piotra II Petrowicia-Niegosza spoczywają w podziemnej krypcie, do której wejście znajduje się z tyłu budynku.
W 1885 r. relikwie Petara II przeniesiono na szczyt góry Lovcen do małego kościoła. Podczas II wojny światowej żołnierze austriaccy zniszczyli kościół, a ciało księcia przewieziono. Zatwierdzono plan budowy mauzoleum i budowę, która trwała 23 lata, rozpoczęto w 1951 r. Budynek został udostępniony zwiedzającym w 1974 r.