Perast – perła Zatoki Kotorskiej
Odległość: 39 km
Perast to jedno z najlepiej zachowanych miast na całym wybrzeżu Adriatyku. Stanowi część Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Miasto położone jest na wąskim pasie wybrzeża i ciągnie się na długości 1,5 km. Promenada wychodzi bezpośrednio na Cieśninę Verige, najwęższą część zatoki, i gwarantuje piękne widoki i majestatyczne zachody słońca.
Z 17 barokowymi pałacami, 19 kościołami, ale zaledwie 250 mieszkańcami, Perast to miasteczko pełne historii i legend.
Zasiedlony przez plemiona iliryjskie, rozkwitł pod rządami Republiki Weneckiej – był ważnym portem handlowym i ośrodkiem szkolenia morskiego. Miastem rządziło 12 klanów (Kazada) zamożnych rybaków, kupców i marynarzy, którzy budowali swoje wspaniałe rezydencje z piaskowca wzdłuż portu. To właśnie w Perast powstała pierwsza szkoła morska na Bałkanach, do której uczęszczali najsłynniejsi admirałowie w Europie.
Ze względu na swoje ważne strategiczne położenie Perast posiadał kilka punktów obronnych, a przede wszystkim twierdzę Św. Krzyża, położoną na wzgórzu nad miastem.
Wyspa Matki Bożej na Skale i wyspa św. Jerzego
Gospa od Škrpjela (Wyspa Matki Bożej na Skale) to jedyna sztuczna wyspa na Adriatyku – można do niej dotrzeć łodzią z Perastu. Wyspa została usypana w średniowieczu przez bogobojnych mieszkańców miasta. Według legendy na wystającej z wody niewielkiej skale dwóch rybaków odnalazło piękny obraz Maryi. Zawieziono go do kościoła św. Mikołaja, gdzie jeden ze znalazców został cudownie uzdrowiony. Obraz jednak zniknął z kościoła i wrócił na skałę. Mieszczanie uznali to za znak i rozpoczęli przygotowania do budowy świątyni. W tym celu w okolicach skały zatapiano zdobyte lub uszkodzone okręty. Po usypaniu wysepki rozpoczęto budowę kościoła. Niewielka, barokowa świątynia pełni dziś funkcję muzeum. Wnętrze, chociaż niewielkie, należy do najpiękniejszych w Czarnogórze. Przetrwały tu liczne wota, które składali przed Madonną wypływający w morze marynarze.
W dawnych czasach kiedy w Czarnogórze obowiązywało prawo wróżdy (czyli krwawej rodowej zemsty) na wysepce wzniesiono kamienny budynek nazywany Pomirbena dvorana, aby zwaśnione strony mogły w nim prowadzić pertraktacje i dojść do ugody. Z tego prawa korzystali zarówno katolicy, jak i wyznawcy prawosławia.
W pobliżu ze srebrzystych wód zatoki wyłania się niczym wrak statku również wysepka Sveti Đorđe (Wyspa św. Jerzego), ale ta jest niedostępna dla turystów. Całą powierzchnię wyspy zajmuje klasztor benedyktynów św. Jerzego. Jego początki sięgają XII w., ale zakłada się, że mogło tu istnieć opactwo już w IX w. Przy klasztorze znajduje się też niewielki cmentarz, gdzie w przeszłości grzebano najznamienitszych z Perastu oraz kapitanów statków – stąd też funkcjonujący wśród mieszkańców przydomek Wyspa Umarłych.