Lago-di-Skadar-Montenegro-COVER

Zielone piękno Jeziora Szkoderskiego

Data dodania

Jezioro w kształcie delfina

Odległość: 43 km

Jezioro Szkoderskie w kształcie delfina jest największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim (370–530 km2 w zależności od poziomu wody), a także jedynym parkiem narodowym zdominowanym przez ekosystemy wodne i podmokłe. Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego założony został w 1983 r., i trafił na Listę Ramsarską terenów podmokłych o znaczeniu międzynarodowym. Został także nominowany do statusu Światowego Dziedzictwa UNESCO. To raj dla 264 gatunków ptaków, a jego symbolem jest rzadki pelikan dalmatyński. Park daje także schronienie 48 gatunkom ryb, 50 gatunkom ssaków, licznym płazom, gadom i owadom.

Jezioro leży na granicy Czarnogóry (60%) i Albanii (40%). Położone jest w kryptodepresji – ​​część jego dna znajduje się poniżej poziomu morza. Takie miejsca nazywane są „oczami„. Jest ich około 30. Najgłębsze to Radus Eye (-60 m) przy średniej głębokości jeziora wynoszącej ok. 6 m.

Previous slide
Next slide

Punkt widokowy Pavlova Strana

Najsłynniejszy punkt widokowy (680 m) na rzekę Rijeka Crnojevica, która wpada do Jeziora Szkoderskiego. Rozciąga się stąd spektakularny widok na wijącą się rzekę otoczoną  bujną, dziką roślinnością i górami. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego miejsca jest niesamowita gra kolorów – intensywna zieleń roślinności kontrastuje z błękitem wody i nieba. 

A może rejsik po jeziorze?

Punktem startowym dla rejsów jest miejscowość Virpazar.

Rejsy trwają od godziny do ośmiu godzin, w zależności od rodzaju wybranego wycieczki. Dobrym pomysłem jest wybranie rejsu tradycyjną łodzią o płytkim dnie, która umożliwia pływanie po najpłytszych częściach jeziora, gdzie można zobaczyć więcej dzikiej przyrody. Rejs urozmaicają ciągnący się wzdłuż brzegu pas wysepek, na których w XIV i XV w. powstały zabytkowe monastery i zamki.

WYSPA WIĘZIENIA GRMOZUR

Jedną z najbardziej znanych warowni jest Grmozur, zbudowana w 1843 r. przez Turków na kamienistej Wyspie Węży/Ptaków w zatoce Godinje, a następnie przekształcona w więzienie, które przez wielu nazywe jest czarnogórskim Alcatraz. Według podań w miejscu tym nie można było uwięzić nikogo, kto potrafił pływać, co więcej – zasada ta stosowała się także i do strażników, a jeśli komuś udało się uciec, strażnik skazywany był na odbycie w jego miejsce reszty wyroku. Ponoć ucieczka udała się zaledwie dwóm więźniom, którzy dopłynęli do brzegu, używając jako tratwy… drzwi do więzienia.

FORTECA LESENDRO

Twierdza została zbudowana w 1843 r. w celu ochrony przed najazdami Turków Osmańskich. Jako „klucz do jeziora” była głównym strażnikiem dróg w głębi lądu. Malownicza forteca przypomina zakotwiczony statek i przenosi nas w czasy, kiedy jezioro było areną bitew. Obecnie wyspa położona jest na półwyspie, do którego prowadzi most – nie da się tam jednak nigdzie zaparkować, więc chcący zwiedzić wyspę muszą się na nią dostać od strony wody. 

FORT BESAC

XV-wieczna twierdza zbudowana przez Turków na wzgórzu za Virpazarem. Służyła także jako więzienie podczas włoskiej okupacji Czarnogóry podczas II wojny światowej.

Previous slide
Next slide

Zarezerwuj pobyt

Szukaj

Zameldowanie:

Wymeldowanie

[string_chosen_admin_search_type]

Liczba miejsc noclegowych:

Dorośli:

Dziecko:

 

 

Szukanie..

×
Zakwaterowanie 1

Zakwaterowanie 2

Zakwaterowanie 3

Zakwaterowanie 4

Zakwaterowanie 5

Wprowadź dane

Kupon

Jeśli posiadasz kod kuponu, wprowadź go w polu poniżej i kliknij Aktywuj.

 

 

Ładowanie podsumowania...

 

Zaakceptuj nasze zasady dotyczące tej rezerwacji